Track

Frenchtown Invitational results — April 9

Girls team scores — varsity: 1. Beaverhead County 93; 2. Seeley-Swan 74; 3. Corvallis 58; 4. Hamilton 56; 5. Stevensville 46; 6. Broadwater 39; 7. Frenchtown 34; 8. Anaconda 26; 9. Bigfork 23; 10. St. Ignatius 20; 11. East Helena 18; 12. Ronan 14; 13. Darby 12; 14. Fairfield 5; 15. Polson 4; 16. Thompson Falls 3; 17. Drummond 2; junior varsity: 1. Bigfork 83.75; 2. East Helena 53; 3. Polson 46.75; 4. Frenchtown 40; 5. Stevensville 35; 6. Beaverhead County 34; 7. Thompson Falls 27; 8. Hamilton 24; 9. Corvallis 21.5; 10. Fairfield 17; 11. Darby 15; 11. Lincoln 15; 13. Ronan 14; 14. Anaconda 8; 14. Drummond 8.

100 — varsity: 24. Brynn Kolste, 14.52; JV: 9. Guerna Becker, 15.01; 27. Ava Huhn, 23.71.

200 — varsity: 7. N. Kolste, 29.24; 31. Kyler Bake, 32.95; JV: 5. B. Kolste, 30.34.

400 — varsity: 12. Avery Pitcher, 1:09; 13. Tori Jones, 1:09.

800 — varsity: 7. Pitcher, 2:42.92; 8. Alexa Johnson, 2:45.05; JV: 7. Tarynn Stott, 3:08.96.

1600 — 10. Johnson, 6:11.89.

100 hurdles — varsity: 4. Cheyenne Maddox, 17.67; JV: 3. Becker, 20.55.

300 hurdles — JV: 5. Becker, 59.61.

4x100 relay — JV: 3. (Becker, Maddox, Bostyn Pearson, Jones), 58.50.

4x400 relay — varsity: 6. (Kolste, Pitcher, Jones, Shaylee Grigsby). 4:43.

Shot put — Varsity: 11. N. Kolste, 29-08; 18. Pearson, 26-03; 32. Kaylee Bouma, 21-07; JV: 6. Jones, 25-00.

Discus — varsity: 20. Bake, 79-09.

Javelin — 13. Bouma, 82-06; 21. Maddox, 73-10; 22. Pearson, 68-10.

High jump — varsity: 7. Grigsby, 4-06.

Long jump — varsity: 11. Bouma, 13-08; 14. Grigsby, 13-05; 28. Bake, 12-03; 37. Huhn, 5-00; JV: 7. Kolste, 11-10.50.

Triple Jump — varsity: 9. N. Kolste, 30-01.50; 11. Bake, 29-10.50; 12. Grigsby, 29-05.50; JV: 9. Kolste, 30-01.50.

Boys team scores — varsity: 1. Hamilton 65.5; 2. Frenchtown 64.5; 3. Bigfork 56; 4. Beaverhead County 54; 5. Seeley-Swan 45; 6. Ronan 44; 6. Broadwater 44; 8. Loyola-Sacred Heart 37; 9. Corvallis 27; 10. Fairfield 20; 11. Thompson Falls 16; 11. St Ignatius 16; 13. Polson 12; 14. Sheridan 10; 15. Stevensville 8; 16. Anaconda 6; 17. Valley Christian 1; 17. Darby 1;

100 — varsity: 7. Gavin Mills, 11.74; 16. Miguel Perez 12.00; 32. Conor Murray, 12.47; junior varsity: 10. Daniel Faith, 12.57; 21. Kolter Bouma, 13.17.

800 — varsity: 13. Michael Wambach, 2:22.

1600 — varsity: 25. Wambach, 5:21.

110 hurdles — varsity: 21. Cowen Kline, 20.75.

300 hurdles — varsity: 5. Kayson Brown, 45.69; 10. Faith, 46.41; 15. Perez, 47.43; 19. Cowen Kline, 48.58.

4x100 relay — varsity: 7. (Brian Ward, Faith, Murray, Perez), 46.24; 17. (Bouma, Kaelob Flores, Jet Clark, Owen Cartwright), 51.97.

4x400 relay — varsity: 4. (Mills, Brown, Murray, Faith), 3:42.

Shot Put — varsity: 13. Bouma, 41-08; 26. Flores, 35-08; 38. Wambach, 28-03.

Discus — varsity: 4. Bouma, 137-09; 23. Flores, 101-05; 31. Cole Troy, 81-04.

Javelin — varsity: 7. Bouma, 133; 15. Flores, 125; 27. Joseph Stolba, 110; 35. Troy, 98.

High jump — varsity: 11. Murray, 5-04.

Pole vault — varsity: 7. Brown, 9-06.

Long jump — varsity: 1. Mills, 20-05; 36. Murray, 17-00.

Swing and sing in Great Falls, April 9-10

(Fairfield players listed first)

            ChinookSingles: Olivia Copenhaver/Allison Powell 6-4, 6-6, 8-6; Dakota Gibson /Mya Barreth 6-4, 6-2; Emma Staigmiller/Stacy Liddle 7-5, 6-2; Maya Wilson/Tasha Skayen 6-2, 6-3; doubles: Lexis Dauwalder-Darrah Rogers/Jade Cecrle-Tylie Richman 3-6, 5-7; Quin Christensen-Marissa Wipf/Torin Cecrle-Lexi Pitkanen 3-6, 5-7; Aubree O’Dell-Kail Bouma/Tosha Skoyen-Jenna Liddle 6-2, 6-3.

            TownsendSingles: Copenhaver/Scout Lynde 6-2, 6-3; Wipf/Lexi Howard 6-4, 6-6, 2-7, 2-7; Gibson/Angie Theriault 6-2, 6-2; Staigmiller/Brooke Edgerten 6-2, 6-2; Christensen/Cassidy Johnson 4-2; doubles: Dauwalder-Rogers/Zoey Wickens-Jade Martin 6-3, 6-3; Bouma-Wilson/Emily Bird/Liz Collins 6-4, 7-5.

            Harlem/CJISingles: Wipf/Aaliyah (CJI) 4-6, 6-4, 3-7; Staigmiller/Alaynie (Harlem) 6-4, 3-6, 4-7; Dauwalder/Courtney Alley (CJI) 7-4, 6-4; O’Dell/Lex (Harlem) 2-6, 2-5; Rogers/Mia (Harlem) 4-3; Bouma/Mitehrena (Harlem) 6-2; doubles: Christensen-Wilson, Mylah/Alaura (Harlem) 6-4, 6-2; Copenhaver-Gibson/Molly Nelson-Sidney Hawkes (CJI) 6-2, 6-5.

            Three ForksSingles: Rogers/Sophie 6-4; Brynlee Bakken/Skey 6-2; doubles: Wipf-Wilson/Ali-Maddie 6-0; Staigmiller-Christensen/Karen-Jackie 6-0; Staigmiller-Christensen/Alicia-Ruby 6-1; Copenhaver-Bouma/Ali-Maddie 6-0; Dauwalder-O’Dell/Karen-Jackie 6-0.

            SimmsSingles: Copenhaver/Laura Zietzke 3-6, 2-6; Wipf/Hailee Hane 4-6, 2-6; Staigmiller/Nina Okes 5-7, 6-6, 5-7; Christensen/Baylee Herman 6-4, 5-4; Wilson/Macy, 6-5; doubles: Dauwalder-Rogers/Taylee Sawyer 3-6, 3-6; Bouma-Bakken/Lily Woodhouse-Alex Baranko 4-6, 6-3.

Fairfield/Simms junior varsity match

            Singles: Gibson/Bailey Brooks 6-2; Madelena Preston/Macy 6-1; doubles: Kaylie Bender-Wilson/Nina-Cassy 6-1; O’Dell-Bouma/Macy-Kimber 6-4; Emilee Lear-Bender/Bailey-Cassy 4-6; Gibson-Bender/Nina-Kimber 6-0; Bouma-Wilson/Okes-Herman 6-3; O’Dell-Gibson/Kimber-Kassy 6-2; Preston-Lear/Bailey-Kimber 6-0.